Hiršas Elijas Mordelis

Biografija

Mordelių pavardė Šiaulių istorijoje nuo seno siejama su stambių odos pramonininkų Frenkelių šeima ir minėtu odininkystės verslu. Iš esmės šios asociacijos yra visiškai teisingos. Manoma, kad Hiršas Elijas Mordelis buvo Frenkelių giminaitis ir kartu su broliu Izaoku Mordeliu dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą pradėjo dirbti Chaimo Frenkelio odos fabrike Šiauliuose.

Žinoma, kad Hiršas Elijas Mordelis gimė 1886 m. sausio 6 d. Pagiriuose, dabartiniame Kėdainių rajone. Trūksta duomenų apie tai, kuo vertėsi jo tėvai, taip pat nėra iki galo aišku ar Izaokas Mordelis buvo jo vienintelis brolis. Kalbant apie H. E. Mordelio profesiją, dažnai nurodoma jį buvus odos techniku, nors nėra žinoma, kur jis mokėsi.

H. E. Mordelis buvo vedęs Michlą Mordelienę, kuri gimė 1899 m. gegužės 16 d. Rygoje. Trūksta žinių apie tai, kokį išsilavinimą iki vedybų ji buvo įgijusi, tačiau žinoma, kad ištekėjusi ji rūpinosi tik namų ruoša. Mordelių šeima susilaukė dviejų sūnų: Georgo Mordelio, kuris gimė 1929 m. liepos 13 d. Rygoje, ir Juliaus Mordelio, gimusio Šiauliuose 1938 m. sausio 28 d.

H. E. Mordelis pas giminaitį Ch. Frenkelį odų fabrike ėmė dirbti dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą. Kalbama, kad abu broliai Mordeliai čia ėjo administracines pareigas. Mordeliai iš odų verslo nepasitraukė ir tarpukariu, nors per karą fabrikas gana stipriai nukentėjo. Atgaivintame fabrike ir akcinėje bendrovėje „Batas“ H. E. Mordelis ėjo generalinio direktoriaus pareigas.

1934–1938 m. laikotarpiu Mordelių šeima gyveno greta fabriko stovinčioje Frenkelio viloje. Apie 1938 metus H. E. Mordelis pasistatė vieną ištaigingiausių nuomojamų butų daugiabutį Šiauliuose, Dvaro gatvės ir Aušros alėjos kampe.

Antrojo pasaulinio karo metais visa Mordelių šeima pateko į Šiaulių getą. 

Dalintis:
Translate »
Skip to content