Gerardo Bagdonavičiaus namas

Trumpai apie objektą

Aušros alėjos atkarpa nuo Žemaitės gatvės iki miesto ligoninės susiformavo vėliausiai. Ši gatvės dalis buvo nutiesta prie Šiaulių miesto prijungus Gubernijos dvaro žemes. Tuo metu naujai suformuota Aušros alėjos tąsa buvo nusidriekusi toli užmiestyje, todėl čia daugiausiai buvo statomi individualūs mediniai gyvenamieji namai.

1926 metais, adresu Aušros alėja 84, Šiauliai, buvo pastatytas dailininkui Gerardui Bagdonavičiui priklausęs medinis individualus namas. Pastato projekto bendraautoriais laikomi architektas Karolis Reisonas ir pats G. Bagdonavičius, kuris, manoma, architektui daug talkinęs šiame darbe.

Naujai pastatytas namas buvo vieno aukšto su mansarda, prie šoninio įėjimo buvo priblokuota išraiškinga, rustuoto gelžbetonio kolonų laikoma lodžija su balkonu.

Dailininkas su motina gyveno namo mansardoje. Čia jie buvo įsirengę gyvenamąsias patalpas ir G. Bagdonavičiaus kūrybines dirbtuves, kur rinkosi mokytis vaikai ir kūrė pats autorius. G. Bagdonavičiaus butas buvo stilingai įrengtas, interjerą puošė ažūriniai raižiniai, glazūruotų koklių krosnys, ant pastovų išrikiuotos skulptūros ir liaudies drožiniai, ant sienų kabėjo paties menininko dailės bei fotografijos darbai. Salione stovėjo pianinas, šeimininkai turėjo daugybę knygų.

Tuo tarpu pastato pirmajame aukšte buvo įrengti du nuomojami butai.

Apie 1983 metus G. Bagdonavičiaus name kilo gaisras, tačiau jo padariniai buvo likviduoti, vėl sutvarkyta aplinka.

1992 metais pastatas įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. 1996 metais ant G. Bagdonavičiaus namo sienos atidengta skulptorės Birutės Kasperavičienės sukurta memorialinė lenta.

Šiuo metu G. Bagdonavičiaus namas yra stipriai apleistas, objekte būtina kuo skubiau atlikti paveldo tvarkybos darbus. Planuojama, kad po pastato sutvarkymo jame įsikurs Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinis padalinys, bus įrengta G. Bagdonavičiui skirta nuolatinė ekspozicija, parodų ir renginių erdvės.

Aktuali informacija

V. Ulinskytė-Balzienė. Gerado Bagdonavičiaus (1901–1986) gyvenamasis namas Šiauliuose (Išlikęs) // autc.lt.

Urbonavičiūtė, R. Galų gale – susirūpinta G. Bagdonavičiaus namo remontu // snaujienos.lt, 2013-11-28.

Jankuvienė, R. Valdžia miega, istorija nyksta // skrastas.lt, 2015-07-10.

Dalintis:
Translate »
Skip to content