Šiaulių apygardos ligonių kasos rūmai

Trumpai apie objektą

Tarpukariu Aušros alėja buvo formuojama kaip viena iš reprezentacinių Šiaulių miesto gatvių, čia koncentravosi didžioji dauguma administracinių ir visuomeninių pastatų, todėl jos užstatymui buvo skiriamas ypatingas dėmesys.1935 m. Aušros alėjos ir Dvaro gatvių kampe buvo pastatyti vieni iš pirmųjų modernaus Aušros alėjos urbanistinio veido reprezentantų – V. Bitės suprojektuoti Šiaulių apygardos ligonių kasos rūmai.

Pastate įsikūrusi Ligonių kasa rūpinosi privalomuoju darbuotojų socialiniu draudimu. Susirgę apdraustieji galėjo gauti nemokamą Ligonių kasos medicinos pagalbą, ji apmokėdavo gydytojų ir ligonių sąskaitas, nustatydavo gimdymo ir laidotuvių pašalpas. Čia taip pat buvo įsikūręs kūdikius, vaikus ir našlaičius globojęs Šiaulių sveikatos centras. Veikė ir Kultūros švietimo draugija bei jos knygynas, mokslo ir literatūros žurnalo „Kultūra“ redakcija.

Naujas pastatas buvo kampinio plano, dviejų aukštų su pusrūsiu. Vyravo vertikalus fasadų skaidymas. Pagrindinio įėjimo tūris šiek tiek iškilęs virš viso pastato ir nežymiai pastumtas nuo centro į kairę. Įeigą dengia stogelis, virš jo iki stogo kyla vertikalios siaurų langų juostos. Prie dominuojančių vertikalių santūriai priderinti horizontalūs pastogės ir cokolio juostų elementai.

Modernumu pasižymėjo ir pastato interjeras. Pirmo ir antro aukštų vestibiuliuose išlikusios baltos ir juodos spalvos metlacho plytelėmis išklotos grindys, mozaikinio betono laiptai, geometrinės ornamentikos ir lenktų formų laiptinės turėklai, masyvios medinės lauko durys. Nedažytas laiptinės sienų tinkas byloja apie modernizmui būdingą šviesių spalvų estetiką.

Iki mūsų dienų išliko ir pastatą nuo gatvės ribojanti dinamišku geometrinių formų ritmu išsiskirianti dekoratyvi tvorelė.

Dalintis:
Translate »
Skip to content