Šiaulių dramos teatras

Trumpai apie objektą

1931 metais įsteigtas nuolatinis Šiaulių teatras ilgą laiką neturėjo savo patalpų. Spektaklių pastatymus aktoriai Šiauliuose dažniausiai pristatydavo įvairiose miesto koncertų ir kino teatrų salėse.

Tarpukariu Šiaulių teatro trupė taip pat daug keliaudavo po įvairiais Lietuvos vietoves. Lietuvoje tai buvo antras profesionalus teatras, kuriam paskirta misija – puoselėti ir skleisti teatro meną visoje Šiaurės Lietuvoje. Nežiūrint sudėtingų darbo sąlygų, Šiaulių dramos teatre dirbo garsūs to meto aktoriai: Potencija Pinkauskaitė, Elena Bindokaitė, Stepas Jukna, Juozas Rudzinskas, Galina Jackevičiūtė, Stasys Pilka ir kt.

1938 metais, adresu Tilžės gatvė 155, Šiauliai, buvo pastatytas naujo kino teatro pastatas. Galiausiai jį nuspręsta atiduoti dramos teatro reikmėms. Pastato projekto autoriai – architektai Karolis Reisonas ir Stasys Kudokas.

Nauji teatro rūmai pasižymėjo santūria ir lakoniška architektūrine estetika. Pastato fasaduose dominavo aklinos plokštumos, o kompozicijoje išsiskyrė į Tilžės gatvę orientuotas pagrindinis fasadas. Paradinio fasado centrą ženklino nežymus rizalitas ir po juo įgilintas pagrindinis įėjimas. Paradiniame fasade dominavo aukštų langų ir menčių ritmo sukurtos vertikalės bei prie jų santūriai priderinti horizontalūs elementai pirmojo aukšto lygyje. Teatro pastatą atitraukus į sklypo gilumą, buvo suformuota nedidelė ir jauki viešoji erdvė, pagyvinusi to meto perimetrinį gavės užstatymą.

Antrojo pasaulinio karo metais pastatas buvo sudegintas. Po karo rūmai buvo greitai atstatyti, 1945 metų kovo mėnesį čia įvyko pirmoji pokario metų premjera. Atstatant pastatą prie jo buvo pristatyti nedideli šoniniai fligeliai. 1978 metų rekonstrukcijos metu prie teatro pristatytas gamybinėms patalpoms skirtas priestatas iš Varpo gatvės pusės. Nors istoriniai interjerai neišliko iki mūsų dienų, tačiau pirminė pastato planinė struktūra ir patalpų erdvės nedaug tepasikeitė.

2014–2015 m. įvykdyta teatro fasadų architektūrinę išraišką pakeitusi rekonstrukcija.

Aktuali informacija

Kultūros veikėjai siekia stabdyti Šiaulių teatro rekonstrukciją // 15min.lt, 2014-12-30

Valstybinis Šiaulių dramos teatras

Dalintis:
Translate »